Akıllı Küre Oyunu

07.09.2014 tarihinde Flash Oyunlar kategorisine eklenmiş, 7.710 Kişi Okumuş ve 1 Yorum Yapılmış.


Akıllı küre, seri düşünme ve beraberinde hamle yapma stratejilerini geliştirmeye yarayan eğitsel oyundur. Sürekli hareket etmekte ve oyuncuyu her an düşünmeye zorlamaktadır. Bu sayede oyuncu her an düşünme ve strateji planlama eğitimi alır. İnsan bir konuyla alakalı sürekli düşünmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu sayede ihtiyacını giderebilmek ve sıkıntılardan kurtulabilmek için sürekli olarak düşünür. İnsanın düşünme süreci çok aşamalıdır. Düşünce yollarında öncelikle karşılaştığı kavramın ne olduğuna cevap verebilmek için birey düşünmeye ihtiyaç duyar. Bu kavramın ne olduğunu cevaplandırdıktan sonra diğer düşünme aşamaları gerçekleşecektir. Kavramın ne olduğunu çözen birey düşünce aşamalarından bir tanesini başarıyla atlatmıştır. Geriye karşılaştığı ve ne olduğunu anladığı kavramla birlikte hangi hamleleri yapması gerektiği ve başarıya ulaşma sonuçlarının ne olduğunu düşünür.

Şimdi tam olarak düşünme aşamalarını ev bizleri karşılaştıracağı bazı kavramları inceleyelim. Düşünen birey ilk olarak karşılaştırma yapar. Düşündüğü konuyu ilişkilendirebildiği başka bir konuyla karşılaştırır ve ortaya çıkan olumlu fikirler neticesinde işini başarıyla halleder. Burada olay her yönüyle birlikte masaya serilmiş ve en ince ayrıntısına kadar incelenmiştir. En iyi fikrin ne olduğuna karar vermeden karşılaştırma aşaması bitmez, karşılaştırmanın bitebilmesi için aradan en iyi fikrin çıkartılması gerekir. Eğer karşılaştırmayla alakalı her sorun çözülmüş ve ihtiyaç duyulan fikir buradan başarıyla çıkarılmışsa artık bu aşama sonlanır. Karşılaştırmadan sonra gelen düşünme aşaması tanımlamadır. Burada fikir sonucu ne yapılacağı ve nasıl stratejiler izlenebileceği tanımlanmaktadır. Kişi neden böyle bir fikir ortaya koyduğuna cevap verebiliyorsa, başarıyla tanımlama yapabiliyor demektir. Eğitsel oyunlarda asıl amaç fikrin ortaya koyulabilmesi ve birey tarafından kolaylıkla tanımlanmasıdır. Akıllı küre oyununda da ilk olarak yuvarlanan küçük topu aşağıya düşürmeden nasıl hareket ettireceğiniz ve ulaşmanız gereken hedefe doğru izlemeniz gereken yol planı düşünülüyor. Fakat düşünmeniz için fazla uzun zamanınız yok. Bu sayede kısa sürede düşünebiliyor, ilerleyen zamanlarda düşünmek için çok vakte ihtiyaç duymuyorsunuz. Gerçek hayatta da çoğu konuda fazla düşünmeye vaktimiz yoktur. Örneğin; araç sürerken, karşı karşıya geçerken, iş projemizi oluştururken ve işe yetişmemiz gerekirken.

Akıllı küre eğitsel oyunu, bireye ilk başta kolay bir seviye sunar. İlk seviyede kolaylıkla bölümü geçebilir ve topu ulaşması gereken deliğe kadar sürükleyebilirsiniz. Oyunu oynayabilmek için klavyenizde bulunan yön tuşlarına ihtiyaç duymaktasınız. Yön tuşlarıyla topu aşağı – yukarı – sağa – sola hareket ettirebilirsiniz. Eğer elinizi bir an yön tuşlarından çekerseniz top kendiliğinden aşağıya düşer. Çünkü sürekli olarak hareket etmekte ve her saniye yapacağınız hamleyi beklemektedir. Sürekli olarak hareket etmesi ve sizleri hamleye zorlaması bir eğitsel oyun olmasının gereğidir. Bu sayede oyuncu yaptığı her hamleden bir sonraki hamlesini daha iyi yapar ve becerilerini geliştirir. Ayrıca akıllı küre oyununda her geçen seviye bir önceki seviyeden daha zordur. Çünkü her seviyede aynı zorluğu sunmak oyuncuya belirli bir kazanım sağlamaz. Oyuncunun bir kazanım elde edebilmesi için zaman geçtikçe daha fazla zorlukla karşılaşması gerekir. Eğer her seviyede aynı zorluk dereci sunulursa bu durumda oyun eğiticilik işlevini kaybeder ve yalnızca vakit geçirme aracı haline gelir. Eğitsel oyunlarda amaç vakit öldürmek değildir. Kişinin hem vaktini eğlenceli geçirmesini hem de eğlenirken öğrenmesini sağlamaktadır. Eğitsel oyun oynadığınız ilk anlarda seviyeleri geçebilmek için biraz zorlanmanız oldukça normaldir. Fakat bir süre sonra seviyeleri daha kolay geçmeye başlayacaksınız, eğer sürekli zorlanmaya devam ediyorsanız oyun stratejilerinizi ve planlarınızı yenileyin. Zorluk seviyesi zamanla azalmazsa bir gelişme olmadığının göstergesidir. Zamanla seviyeleri daha kolay geçmek eğitici oyunun sağladığı kazanımların başarıyla elde edildiğinin göstergesidir.


Bir önceki yazımız olan İl Bulma Oyunu başlıklı makalemizde bölge bölge il bulma, il bulma oyunları ve il bulma oyunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar Hakkında

Yazar : Eğitsel Oyunlar

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

canberk
24 Şubat 2015 - 11:00 am

bitirene kadar canımın cıktığı bir oyum


Sitemizde En Çok Oynanan Oyunlar

Atv Motor Oyunu Engelli Parkur ATV motor, 3, 4, ve 6 tekerlekli modell ...
HEMEN OYNA
Zirveye Uçuş Her insan iyi bir bilgisayar kullanıcıs ...
HEMEN OYNA
Blok Devirme Blok devirme oyununda bir tarafta kulla ...
HEMEN OYNA
Akıllı Küre Oyunu Akıllı küre, seri düşünme ve beraberind ...
HEMEN OYNA
Dune Buggy Dune Buggy, oyunculara bir takım kazanı ...
HEMEN OYNA
Ateş ve Su Ateş ve su, internet dünyasının en popü ...
HEMEN OYNA
Çılgın ATV Yarışı Oyna Çılgın ATV yarışı her bilgisayar oyuncu ...
HEMEN OYNA
Balon Patlatma Balon patlatma oyunu geçmiş dönemlerde ...
HEMEN OYNA
Angry Birds Oyunu Angry Birds, oyununun Türkçe karşılığı ...
HEMEN OYNA
Altın Avı Oyunu Altın avı, eğitsel bir oyundur. Oyun oy ...
HEMEN OYNA
10’a Tamamlama Oyunu 10’a tamamlama oyunu hem eğitsel hem de ...
HEMEN OYNA
Akıl Okuma Zihninize güveniyor musunuz? Eğer zihni ...
HEMEN OYNA
İl Bulma Oyunu İl bul oyunu, bir süre oynandığında kiş ...
HEMEN OYNA
Çarpışan Arabalar Çarpışan arabalar, hem çocukların hem d ...
HEMEN OYNA
Yağmurdan Kaçış Yağmurdan kaçış, düşünme ve strateji ür ...
HEMEN OYNA

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Kim 500 Milyon İster! (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Kim ..
Mevsimler Oyunu (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Çocukların ..
İl Bulma Oyunu (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); İl ..
Atv Motor Oyunu Engelli Parkur (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); ATV ..

Son Yapılan Yorumlar

Eğitsel oyun nedir? için Eğitsel Oyunlar diyorki;

Mail adresinize iletişim maili gönderiyorum. İlginiz için teşekkürler.

Eğitsel oyun nedir? için Serife diyorki;

Merhaba benimde bir egitsel oyunum var nasıl irtibata gecebilirim

Eğitsel oyun nedir? için Hüseyin diyorki;

Abi ödevimi yapıyorum
  • Tavsiye Linkler