İl Bulma Oyunu

06.09.2014 tarihinde Flash Oyunlar kategorisine eklenmiş, 3.341 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.


İl bul oyunu, bir süre oynandığında kişinin harita bilgisinde önemli gelişmeler yaşanır. Harita, şehrin ya da ülkenin nerede olduğunu, sınırlarının nasıl çizildiğini gösterir. Küçük haritalarda yalnızca ülke ya da ülkenin bir bölgesi gösterilirken harita büyüdükçe tüm dünyanın gösterimine kadar uzayabilir. Bir insanın coğrafi bilgisinin eksiksiz olduğunu iddia edebilmesi için her ili bulması ve harita bilgisinin eksiksiz olması gerekir. Üzerine coğrafi şekillerin çizildiği ve illerin yer aldığı haritalar kartograf denilen harita uzmanları tarafından çizilir. Haritanın çizilmesi gereken belirli kurallar vardır, bu kuralların dışına çıkıldığında çizilen şekle tam anlamıyla harita demek olmaz.

Ülkemizde de eğitim sistemi geliştikçe eskiye oranla haritalar daha önemli bir hale gelmiştir. Bu yüzden her sınıfta en azından bir veya iki harita bulunmaktadır. Bir harita ülkenin dağ, ova, nehir ve vadiler gibi doğal yer şekillerini gösterirken diğer haritalarda da şehirler, bölgeler vb. beşeri faktörler etkin olmaktadır. Coğrafya dersinin en önemli amaçlarından bir tanesi haritanın net öğrenilmesini sağlamak ve illerin nerde olduğunun bulunmasını kolaylaştırmaktır. Bu sayede harita okuyucusu hangi bölgenin nerede olduğunu ve illerin yer aldığı bölgeleri kısaca bulabilir. Haritayla alakalı sınavlarda yer alan ilk sorular bölgeler üzerinedir. İlk olarak coğrafi bölgenin nerede olduğu bilinmeli ve ardından da şehrin bölgenin tam olarak neresinde olduğu bulunmalıdır. Coğrafi harita bilgisini geliştirebilmek ve haritada illeri en kısa sürede bulabilmek için öncelikle haritaları sık sık incelemeliyiz. Yeterince harita incelediğini ve şehir yerlerini öğrendiğini düşünen bir kişi kendisini test etmelidir. Harita okuyucusunun kendini test edebilmesi ve il bulma becerisinin ne seviyede olduğunu öğrenebilmesi için eğitsel oyunlardan yararlanması gerekir. Eğitsel oyunların amacı bireyin o alandaki becerilerini geliştirmesi ve sahip olduğu becerileri de gözden geçirmesidir. Eğitsel oyun sayesinde kişi hem öğrenir hem de daha önceden öğrendiği bilgileri tekrar ön plana çıkararak hafızasında kalıcı bir hale getirir. Unutmayın ki bilgi tekrarlandıkça kalıcı hale gelir. Bir bilgiyi öğrendiğinizi düşünüp arka planda bırakmak doğru değildir. Bilginin akılda kalıcı olabilmesi ve unutulmasının zor hale gelmesi için sürekli olarak tekrar edilmesi ve konuyla alakalı testler uygulanması gerekir.

Test kavramı çoğu öğrenci veya eğitim hayatı bitmiş herhangi diğer insanlar için sıkıcı bir kavram olarak ön plana çıkabilir. Fakat testleri eğlenceli hale getirebilmenin de mümkün yolları vardır. Bu sayede eğlenirken, öğrenebilme imkânı ön plana çıkar. Her çağda insanın yaşına uygun eğitsel oyunlar bilgiyi hem öğretmeyi hem de öğrenen kişiyi eğlendirmeyi amaçlamıştır. Her konuda eğlendirici eğitsel oyun bulunduğu gibi coğrafi konularda da bu tarz oyunlar bulunmaktadır. Öğrenmek isteyen kişi bu sayede harita bilgisini geliştirir ve dünyayı daha iyi tanır. Dünyayı daha iyi tanıyabilmek için öncelikle kıtaları tanımak gerekir. Çünkü kıta daha genel bir kavramdır. Özelden genele doğru gitmek yerine, genelden özele doğru gidildiğinde bilgiler zihinde daha kalıcı olur. Kıtaya ilişkin sorular çözüldüğünde kişinin ülke yerlerini kavraması ve il bulması daha kolay olur. Artık haritasız bir dünya düşünülemez. Teknoloji sayesinde gün geçtikçe dünya küçülüyor ve tüm dünyayı kuş bakışı ezberleyebilmek mümkün değil. Seyahat ettiğimiz bölgede daha rahat hareket edebilmek ve kaybolma korkusu yaşamamak için harita bilgisi geliştirilmeli. Harita bilginizi geliştirmek ve her bölgenin kurdu olabilmek için il bulma eğitsel oyunlar tarzında eğitici ve eğlendirici oyunları oynayın. Aklınızda bulunmalıdır ki eğitim, eğlenerek eğitsel oyunlarla birlikte daha güzeldir.


Bir önceki yazımız olan Kim 500 Milyon İster! başlıklı makalemizde seyircilerine sormak, telefonla bir yakını arama ve yarı yarıya hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar Hakkında

Yazar : Eğitsel Oyunlar

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


Sitemizde En Çok Oynanan Oyunlar

Atv Motor Oyunu Engelli Parkur ATV motor, 3, 4, ve 6 tekerlekli modell ...
HEMEN OYNA
Zirveye Uçuş Her insan iyi bir bilgisayar kullanıcıs ...
HEMEN OYNA
Blok Devirme Blok devirme oyununda bir tarafta kulla ...
HEMEN OYNA
Akıllı Küre Oyunu Akıllı küre, seri düşünme ve beraberind ...
HEMEN OYNA
Dune Buggy Dune Buggy, oyunculara bir takım kazanı ...
HEMEN OYNA
Ateş ve Su Ateş ve su, internet dünyasının en popü ...
HEMEN OYNA
Çılgın ATV Yarışı Oyna Çılgın ATV yarışı her bilgisayar oyuncu ...
HEMEN OYNA
Balon Patlatma Balon patlatma oyunu geçmiş dönemlerde ...
HEMEN OYNA
Angry Birds Oyunu Angry Birds, oyununun Türkçe karşılığı ...
HEMEN OYNA
Altın Avı Oyunu Altın avı, eğitsel bir oyundur. Oyun oy ...
HEMEN OYNA
10’a Tamamlama Oyunu 10’a tamamlama oyunu hem eğitsel hem de ...
HEMEN OYNA
Akıl Okuma Zihninize güveniyor musunuz? Eğer zihni ...
HEMEN OYNA
İl Bulma Oyunu İl bul oyunu, bir süre oynandığında kiş ...
HEMEN OYNA
Çarpışan Arabalar Çarpışan arabalar, hem çocukların hem d ...
HEMEN OYNA
Yağmurdan Kaçış Yağmurdan kaçış, düşünme ve strateji ür ...
HEMEN OYNA

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Kim 500 Milyon İster! (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Kim ..
Mevsimler Oyunu (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Çocukların ..
İl Bulma Oyunu (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); İl ..
Atv Motor Oyunu Engelli Parkur (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); ATV ..

Son Yapılan Yorumlar

Eğitsel oyun nedir? için Eğitsel Oyunlar diyorki;

Mail adresinize iletişim maili gönderiyorum. İlginiz için teşekkürler.

Eğitsel oyun nedir? için Serife diyorki;

Merhaba benimde bir egitsel oyunum var nasıl irtibata gecebilirim

Eğitsel oyun nedir? için Hüseyin diyorki;

Abi ödevimi yapıyorum
  • Tavsiye Linkler